۹ اشتباه بزرگ والدین در تربیت فرزندان

۹ اشتباه بزرگ والدین در تربیت فرزندان

1000 500 تیم تحریریه سایت

هیچ کتاب، مقاله و یا نوشته‌ای نمی‌تواند تشخیص دهید که چه اتفاقی بین شما و فرزندتان در خانه رخ می‌دهد و با نگاه نمی‌توان گفت که چه کسی بهترین پدر و مادر دنیاست. همه بچه‌ها والدین خود را بهترین، مهربان‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین می‌دانند. این نشان دهنده این است که شما فقط باید به اندازه کافی خوب باشید. همان‌طور که گفتیم نمی‌توانیم از آنچه بین شما و فرزندتان رخ میدهد اطلاعاتی داشته باشیم و نظر دهیم اما میخواهیم به اشتباهات والدین در تربیت فرزندان که بین خیلی از پدر و مادرها شایع است بپردازیم. در این نوشتار با برخی از اشتباهات والدین آشنا خواهید شد.

اهمیت پرداختن به اشتباهات والدین

فایل صوتی ۱۲ اصل و شایستگی والدین در تربیت جنسی کودکان و نوجوانان

این مطلب، مرتبط با فایل صوتی آموزشی «۱۲ اصل و شایستگی والدین در تربیت جنسی کودکان و نوجوانان» است.

حتما شما هم لحظات خوش خود با والدین‌تان را به یاد دارید. اما در کنار آن همیشه یک چیز اذیت کننده وجود دارد و آن اتفاقات تلخی است که از دوران کودکی در ذهنتان باقی مانده است. برای اینکه کودکانی که نسل آینده جامعه را تشکیل می‌دهند افراد شادتر و بهتری باشند، برای اینکه عشق را به زندگی آن‌ها ببخشیم و برای اینکه آن ها را در مسیر تعالی و خوشبختی قرار دهیم باید اشتباهات کمتری داشته باشیم. باید بتوانیم با تربیت صحیح، یک انسان مسئول و محترم را به اجتماع تحویل دهیم. اما چگونه؟

1- بحث بیش از اندازه با کودک

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

در تعیین کردن قوانین و چیزهایی که او باید رعایت کند زیاد نباید با او بحث کنید: کودکان انعطاف پذیری بالایی دارند و می‌توانند حد و مرزهایی که شما مشخص می‌کنید را رعایت کنند. اما کودکان معمولا در این موارد با والدین بحث می‌کنند و انقدر پیچیده می‌شود که پدر و مادر از موضع خود کوتاه می‌آیند. با او در کمال احترام صحبت کنید و بدون هیچ فریاد و یا برخوردی، قاطع باشید. این برای تربیت او لازم است.

2- افراط در تامین کودک

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

خیلی از شما ممکن است به خود قول داده باشید هرگز مثل پدر و مادر خود رفتار نکنید. اما زیاده‌روی در این امر می‌تواند شخصیت کودک را به یک فرد متوقع تبدیل کند. یا خیلی از والدین ترجیح می‌دهند کودک خود را در یک شرایط تربیتی سخت نگه‌داری کنند. هر دو این‌ها از اشتباهات والدین محسوب می‌شوند. پدر و مادرها فکر می‌کنند باید شرایط خاصی را برای فرزند خود فراهم آورند. اما این حق فرزند شماست که از زندگی عادی و تربیت سالم برخوردار شود.

  • فرزندان را برای راه پر پیچ و خم زندگی آماده کنید، نه راه را برای فرزندان!

3- ندانستن علایق کودک

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

برخی والدین ادعا می‌کنند که کودک خود را به خوبی می‌شناسند و حتی برخی می‌گویند من فرزندم را از خودش بیشتر می‌شناسم. معمولا اینگونه پدر و مادرها در بحث تربیت کودک به مشکل برخورد می‌کنند. شخصیت کودک یک شخصیت کاملا مجزا از شماست، باید از او در مورد علایقش، مشکلاتش، ناراحتی‌هایش و حتی چیزهایی که باعث شادی‌اش می‌شوند، سوال کنید. اجازه دهید او خودش تصمیم بگیرد و خودش را معرفی کند. یکی از مشکلات افراد در ایجاد ارتباط با دیگران از کودکی نشات میگیرد.

بذر ارزش‌ها و انسانیت در مزرعه عشق ، مهربانی و محبت شکوفه می‌زند. ما نمیتوانیم بدون عشق انسان‌هایی متعالی تربیت کنیم.
علی نقی زاده

4- محرومیت فرزند از اطلاعات مهم

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

قبلا در مطلب اشتباهات والدین در تربیت جنسی کودکان به این موضوع پرداختیم که چگونه و چه زمانی باید در مورد تربیت جنسی با کودک سخن گفت. اما خیلی از والدین تصور می‌کنند صحبت در مورد مشکلات جنسی کودکان و نوجوانان می‌تواند باعث فعال شدن غریضه جنسی آن‌ها شود و یا مشکلات دیگری برای آن‌ها به وجود بیاورد. واقعیت این است که کودکان برای اینکه از خوبی و بدی هر چیزی آگاه باشند باید در موردش اطلاعات دقیقی داشته باشند.

  • با رعایت اصول تربیتی درست، می‌توانید به تربیت سلامت و بالنده کودکان و نوجوانان برسید.

5- کودک محوری

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

ممکن است شما هم مانند خیلی از والدین اینگونه رفتار کرده باشید. کودک شما از این استقبال می‌کند که «مرکزِ خانه» باشد و همه زندگی اطرافیانش بر اساس خوشایند او تنظیم شود. بسیاری از والدین هم این کار را انجام می‌دهند چون شادی فرزندان خوشبختی آن‌ها است، در حالیکه این اشتباه والدین، تربیت کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. محوریت همه چیز باید خانواده باشد و کودک خانواده محوری را یاد بگیرد. این‌گونه او می‌تواند عشق، فداکاری، همکاری و کمک به دیگران را بهتر یاد بگیرد.

6- عدم آموزش اعتقادی کودکان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

هرکدام از ما به دین و مذهب خاصی گرایش داریم و این اصلا در انسان بودن ما تفاوتی ایجاد نمی‌کند. دعا و مناجات کردن در زمان‌های مشخصی می‌تواند به هر کسی آرامش دهد. به او عشق ورزیدن به پروردگار، شکرگذاری، دعا برای دیگران و توبه کردن را بیاموزید. می‌توانید بعد از غذا بابت نعماتی که در اختیار دارید از خدا تشکر کنید و به او هم این کار را یاد دهید. از او بخواهید برای کسانی که دوستشان دارد دعا کند و به او یاد دهید که بابت کارهای اشتباهی که انجام داده توبه کردن را یاد بگیرد.

  • این دیدگاه که خداوند در هر جایی از دنیا ناظر به ماست می‌تواند با ایجاد یک اعتقاد قلبی، کودک را به سمتی ببرد که کمتر مرتکب اشتباه شود.

7- رقابت بر سر کودک

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

در مهمانی‌ها و برخورد‌ها یک سوال اشتباه از کودک پرسیده می‌شود! «بین پدر و مادرت کدام را بیشتر دوست داری؟» این اشتباه است که بخواهیم کودک را در یک «مقایسه» قرار دهیم. هر کدام از والدین نقش خاصی در تربیت کودک، و رشد و تعالی او دارند، نباید تصور کند یکی از آن ها به او بیشتر علاقه دارد. در کنار این موضوع پدر و مادرها سعی می‌کنند با یکدیگر در تصاحب عشق فرزندشان رقابت کنند. او باید بداند که در یک خانواده قرار دارد و هرکسی وظیفه خود را انجام می‌دهد و دوست داشتنی است.

8- والدین کمالگرا

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

آیا شما هم در کودکی افرادی را به یاد دارید که از دوستانتان بودند و تحت فشار خانواده باید در یک شرایط پیچیده حتما بهترین نمره را کسب می‌کردند؟ هر کودکی قابلیت‌های مخصوص به خود را دارد. ما نباید همیشه بهترین در دنیا باشیم. تنها کافیست بهترین نتیجه خودمان را کسب کنیم. همه افراد نمی‌توانند در مسابقه شنا نفر اول شوند. نباید او را در یک شرایط روانی سخت قرار دهید. میتوانید او را هدایت کنید تا بهتر درس بخواند و یا هرکار دیگری را درست انجام دهد اما نباید او را بخاطر چیزی که نتوانسته انجام دهد سرزنش کنید.

پیشنهاد ویژه: کارگاه حضوری استعدادیابی و سنجش نبوغ ویژه (مربی و روانشناس: علی نقی زاده)

9- آموزش‌های غلط به کودکان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

ممکن است شما دوست داشته باشید که یک فرزند پسر داشته باشید و در حال حاضر یک دختر دارید! یا برعکس آن. اما شما نمی‌توانید شخصیت او را تغییر دهید و مسائلی را به او آموزش دهید که مربوط به جنسیت او نیست. در مطلب اصول پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان در مورد این موضوع بحث کردیم که نقش های جنسیتی هر فرد متفاوت است. نباید به یک فرزند دختر آموزش‌هایی یاد بدهیم که مخصوص به یک پسر است. هر کودک با هر جنسیتی می‌تواند فرد مفیدی برای اجتماع باشد در صورتی که نقش خود را درست ایفا کند.

کلام آخر

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

اشتباهات والدین در تربیت فرزندان

در سراسر مطلب تلاش کردیم تا به برخی از اشتباهات والدین پرداخته شود. امید داریم با مطالعه این مطلب تغییری صحیح و هدفمند در نحوه تربیت کودک در خانواده انجام شود. در صورتی که تجربه‌ای در زمینه تربیت کودکان و اشتباهات والدین دارید می‌توانید با ارسال دیدگاهتان، راهکارهایتان را با والدین دیگری که این مطلب را مطالعه می‌کنند، در میان بگذارید. همچنین به شما والدین و مربیان پرورشی محترم پیشنهاد می کنیم که فایل صوتی  12 شایستگی والدین در تربیت فرزند را خریداری کرده و یکبار ویژگی های و شایستگی های والدین را بررسی کنید و خود را ارزیابی کنید. هدف ما تربیت نسلی بالنده، سلامت و آینده دار است و این کار جز به همکاری شما امکانپذیر نیست.

  • فایل صوتی 12 شایستگی والدین در تربیت فرزند، با صدا و آموزش دکتر علی نقی زاده:
تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره امتیاز 5٫00 براساس 1 رأی
*نام شما
ایمیل شما
*روز
*تعداد افراد
*قابلیت ها
Telephone*