نامگذاری اندام‌های جنسی کودکان و مفهوم حریم خصوصی

نامگذاری اندام‌های جنسی کودکان و مفهوم حریم خصوصی

1200 644 تیم تحریریه سایت

در مطالب قبل با اهمیت آموزش حفاظت از بدن به کودک و فضای مناسب برای این آموزش صحبت کردیم. حال با علم به ضرورت این آموزش و آگاهی از فضای ارتباطی مناسب برای آن، می‌خواهیم اصول نامگذاری صحیح اندام‌های جنسی و تعریف مفهوم حریم خصوصی و مگو را یاد بگیریم. آنچه در اینجا لازم است گفته شود  این است که تک تک این روش‌ها ممکن است در کودکان مختلف واکنش‌های منحصر به فردی را به دنبال داشته باشد که نحوه تعامل مناسب با آن تنها از طریق مشاوره والدین با روانشناس و متخصص در این حوزه مقدور خواهد بود. در واقع روش‌های یکسان در تربیت جنسی کودکان، بسته به سن، جنسیت، فرهنگ خانوادگی، دانسته‌های قبلی کودک، نوع بیان والدین و… می‌تواند واکنش‌های متفاوتی را در کودک ایجاد کند که نحوه پاسخ‌گویی به آنها تنها از طریق مشاوره مستقیم با درمانگر میسر خواهد بود.

اندام‌های جنسی هم «اسم» دارند!

همزمان که شروع به تربیت جنسی کودک خود می‌کنید، و به تدریج قسمت‌های مختلف بدن مانند چشم، گوش، شکم و … را به کودک‌تان آموزش می‌دهید، نام علمی و درست اندام‌های جنسی را نیز به کودک‌تان بگویید و بگذارید کودک نام آنها را نیز یاد بگیرد. آموزش نام اندام‌های جنسی به کودک کمک میکند که آنها را نیز به میزان سایر اندام‌ها عادی دانسته و نسبت به آنها واکنش طبیعی داشته باشد. متاسفانه در فارسی اسامی اندام‌های جنسی احساسات خوبی را منتقل نمی‌کنند و از این جهت در بسیاری مواقع والدین در نامگذاری اندام‌های جنسی کودک دچار مشکل می‌شوند. شما باید از نام های علمی و درستی اندام های جنسی استفاده کنید. متاسفانه بسیاری از والدین از نام‌هایی استفاده می کنند که در هیچ جای دیگری امکان بیان آن نیست. آلت تناسلی، واژن، مقعد، مهبل، مدفوع و ادرار نام‌های درستی هستند که والدین باید از آنها استفاده کنند. نکته ای که در اینجا بسیار اهمیت دارد این است که به هیچ وجه از واژه‌ها و اصطلاحاتی مانندِ «عیبتو بپوشون!»، «بی ادبیت میسوزه؟» و… استفاده نکنید. شما با این کار عملا قسمتی از بدن یک کودک را که مانند سایر قسمت‌های بدن او اهمیت دارد و کاملا طبیعی است برای او «عیب» شمرده و وجودش را بی ادبی تلقی می‌کنید! و این موضوع در ناخودآگاه کودک ثبت می‌شود که آن قسمت از بدن او عیب و نقص او است که این خود اثراث منفیِ بعضا غیر قابل جبرانی را در روح کودک ایجاد می‌کند.

مراحل شکل گیری هویت جنسی کودکان

مراحل شکل گیری هویت جنسی کودکان

پیشنهاد خرید: در فایل صوتی مراحل شکل گیری هویت جنسی کودک، وظایف مهم والدین در شکل گیری درست هویت جنسی کودکان، همینطور نام‌گذاری صحیح دستگاه تناسلی کودکان و بسیاری نکات کاربردی و حرفه‌ای دیگر پرداخته شده است. پیشنهاد می‌کنیم این آموزش را از همین جا خریداری کنید.

موضوعات خصوصی و مگو چه هستند؟

بگذارید یک موضوع را همین جا روشن کنیم. بین دو مفهوم «خصوصی» و «مگو» تفاوت‎های زیادی وجود دارد. یک دزد سابقه‌دار را در نظر بگیرید که مرتکب دزدی بزرگی شده است. این دزدی یک موضوع «مگو» برای او است. چرا که بیان آن فاش می‌کند که او «جرمی مرتکب شده است» و ممکن است «دستگیر» شود و در نظر دیگران یک «متهم» جلوه کند. اما برای مثال، اتفاقی که در اتاق خواب شما و همسرتان می‌افتد و یا عادت ماهانه دختر شما یک موضوع مگو نیست! یک موضوع «خصوصی» است! شما برای اتفاقاتی که در اتاق خواب‌تان می‌افتد و یا برای عادت ماهانه دخترتان مرتکب هیچ خطایی نشده اید و کسی شما را دستگیر نمی‌کند! مطالبی «مگو» هستند که گفتن‌شان ما را به درد سر می‌اندازد. اما «خصوصی» بودن یک موضوع تنها دلالت بر داشتن حریم خصوصی برای آن موضوع دارد. انسانها درباره موضوعات «مگو» با هیچ کس جز خداوند صحبت نمی‌کنند اما در مورد موضوعات «خصوصی» با پزشک خود، با مشاور خود، با همسر یا والدین خود و یا با هر فرد امین دیگری صحبت می‌کنید و از او راهنمایی می‌گیرید.

مراحل شکل گیری هویت جنسی کودکان

مراحل شکل گیری هویت جنسی کودکان

پیشنهاد خرید: حریم خصوصی ابعاد مختلفی همچون حریم خصوصی ذهنی، کلامی و جسمی دارد که در صورت عدم آگاهی از آنها، امکان تعرض به حریم خصوصی کودکان و فرزندان ما توسط افراد نا آگاه و سودجو وجود دارد. در فایل صوتی آموزش حریم خصوصی به کودکان به طور کامل به این موضوع پرداخته شده است. مخاطب به آموزش‌ها والدین و مربیان پرورشی هستند و پیشنهاد میکنیم این آموزش را از همین‌جا تهیه کنید.

اینها را گفتیم که در نهایت به این نتیجه برسیم: در حین آموزش قسمت‌های مختلف بدن به کودک، هنگامی که به آلت تناسلی یا سایر اندام‌های جنسی او می‌رسید، به او یاد بدهید که این قسمت‌ها، قسمت‌های «خصوصی» بدن او هستند و «خصوصی» بدان معناست که تنها افراد کمی از جمله والدین و پزشک او، در صورت لزوم، اجازه دیدن آنها را دارند و او میتواند درباره این قسمت‌ها، تنها با این افراد صحبت کند. برای او مثال بزنید که مثلا وقتی در مهمانی هستید و او در نواحی مذکور احساس درد میکند، این موضوع را آرام در گوش شما بگوید (و برای اینکه بیشتر در ذهن کودک شکل گیرد یک بار نمایشش را بازی کنید). آموزش این مفهوم با گفتن جملاتی نظیر «به هیچ کس نشون نده!» یا «اینجات عیبه! بپوشونش!» یا «خیلی بی ادبی که میگی!» تفاوت زیادی دارد. چنانچه در مورد اندام‌های جنسی کودک به عنوان یک موضوع «مگو» رفتار ‌شود، در صورتی که اتفاق ناگواری برای او بیفتد و یا هنگامی که نسبت آنها دچار سوال ‌شود، سوال پرسیدن و اطلاع دادن را توام با تنبیه و یا شرمندگی میداند و از گفتن آنها به کسانی که باید به سوالات او پاسخ دهند سر باز میزند.

نحوه پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان

نحوه پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان

پیشنهاد خرید: در صورتیکه والدین به سوالات یا کنجکاوی‌های جنسی کودکشان به درستی پاسخ ندهند، اثرات مخرب و حساسیت‌های ویژه‌ای را برای او ایجاد می‌کنند که میتواند سبب انحرافات و اختلالات جنسی و شخصیتی کودک گردد. در فایل صوتی آموزشی نحوه پاسخگویی یه سوالات جنسی کودکان این مساله به طور کامل بیان شده است که پیشنهاد می‌کنیم آن‌را از همین جا خریداری کنید.

خوب هست در مورد این سوالات کمی فکر کنیم:

  • در چه سنی سوالات و کنجکاوی های جنسی کودکان بسیار زیاد می شود؟
  • عوامل و دلایل آن چیست؟
  • نقش شرایط پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان چگونه است؟

شما والدین و مربیان پرورشی محترم میتوانید نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه‎ها با ما درمیان بگذارید.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره امتیاز 5٫00 براساس 3 رأی
۱ دیدگاه
  • سلام
    دختر من شش سال داره و کاملا اندامهای خصوصی را می شناسه. اما سوالی که از من می پرسه متاسفانه قادر نیستم پاسخ بدم.
    دخترم میگه اگه جای خصوصی رو به کسی نشون بدیم چی میشه؟ چطوری به ما آسیب می زنه؟؟؟

    واقعاً من چی باید بهش بگم؟؟

دیدگاهی بگذارید


*نام شما
ایمیل شما
*روز
*تعداد افراد
*قابلیت ها
Telephone*