پرش لینک ها

واکسیناسیون روانی چیست؟ چطور کودکم را واکسیناسیون روانی کنم؟

هر کدام از شما والدین در طول رشد کودک به او در مورد سوزاننده بودن آتش صحبت میکنید، به او میگویید که نباید به اجسام تیز و برنده دست بزند، اما این‌ها تنها بخشی از فراهم کردن امنیت کودک هستند. مقوله‌‌ای به نام امنیت جنسی کودک هم وجود دارد که باید با آن به درستی برخورد کرد. شما باید آموزش‌ها و تربیت درستی برای حفظ امنیت روانی کودک و واکسیناسیون روانی کودک به او بدهید. هم اکنون اخبار بسیاری از مجرم شناخته شدن افراد معروف و کسانی که از نظر ما قابل احترام بوده اند می‌شونیم. این نشان دهنده این است که باید هوشیار بود و واکسیناسیون روانی کودک را جدی گرفت. در این مقاله قصد داریم به روش‌های واکسیناسیون روانی برای حفظ امنیت جنسی کودک بپردازیم.

پیشنهاد خرید: فایل صوتی آموزشی پیشگیری از سواستفاده جنسی از کودکان و نوجوانان

 اهمیت واکسیناسیون روانی کودکان

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
چطور فرزندم را واکسیناسیون روانی کنم؟

بعضی از والدین در صحبت‌های خود به این موضوع اشاره می‌کنند که صحبت با کودکان و آماده‌سازی ذهنی آنها، برای اقدام درست در شرایطی مانند سو استفاده جنسی، چه کمکی به آنها می‌کند؟ مگر کودک توانایی دفاع جسمی از خود را دارد؟ اما بحث تنها دفاع از جسم کودک نیست. تجاوز به کودکان و سو استفاده از آنها عواقب به مراتب زیانبارتری روی ذهن آن‌ها خواهد گذاشت. خیلی از مواردی که امنیت جنسی کودک را به خطر می‌اندازد می‌توان با اعمال ساده‌ای آنها را کنترل کرد. ما می‌خواهیم در مورد آموزش مهارت نه گفتن به کودکان و مهارت صحبت کردن با کودکان بحث کنیم. کودک شما باید بتواند به شما بدون ترس و اضطراب اطلاع دهد که چه اتفاقی افتاده تا در سریع ترین فرصت تصمیم درستی اتخاذ کنید.

زمان شروع واکسیناسیون روانی کودک

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
چه زمانی برای واکسیناسیون روانی کودکان زمان مناسبی است؟

پیش‌تر در مطلب اصول پاسخگویی به سوالات جنسی کودکان به این موضوع اشاره کردیم که هر کودک با توجه سن و وضعیت خود باید چه مطالبی در مورد جنسیت و روابط جنسی بداند. اما زمان مناسب واکسیناسیون روانی کودک در برابر سو استفاده جنسی چه موقعی است؟ در مقطع 3 تا 5 سالگی کودک باید در مورد اینکه بدن کودک متعلق به خودش است بداند و اینکه باید برای او در مورد لمس‌ غیرمجاز و قسمت‌های خصوصی بدنش توضیح دهید. اکثر متجاوزان به عنف کودک بیش از 100 بار قبل از اینکه دستگیر شوند این عمل را انجام داده‌اند و این چرخه، زمانی متوقف می‌شود که کودک بداند چه چیز درست است؛ پس باید در مورد آن صحبت کرد.

ایزوله کردن کودک نسبت به دیگران یا رها کردن او در اجتماع؟

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
رویکرد درست ارتباط با کودک چیست؟ ایزوله کردن؟ آگاهی درمورد همه چیز؟ یا همه چیز به وقت خودش؟

قطعا هیچ کدام از این دو درست نیستند. قربانیان تجاوز از مناطق با کیفیت زندگی پایین‌تر نیستند، خیلی از کودکان قربانی در مناطق بالای شهر زندگی می‌کنند. متاسفانه در این مورد خاص محیط اجتماعی آنچنان تاثیری ندارد.آنچه که مهم است، تعلیمات والدین است و این یک فرصت عالی برای «والدین هوشمند» محسوب می شود. خیلی از والدین فکر می‌کنند که کودکان همیشه پیش آنها هستند و هیچ ارتباطی با غریبه‌ها ندارند. کودکان شما به مدرسه میروند، در طول روز هم بازی‌هایی دارند، ممکن است در پارک نزدیک منزل بازی کنند و… از طرفی کودک باید در اجتماع حضور داشته باشد تا هوش هیجانی، هوش اجتماعی و استعدادهای او شکوفا شوند تا بعدا دچار مشکلات ارتباطی نشود. خیلی از کودکان حتی در حین خواب و در منزل مورد سو استفاده جنسی قرار گرفته‌اند. اما باید چه کرد؟

صحبت با کودکان در مورد سو استفاده جنسی

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
یک تکنیک مهم در پیشگیری سو استفاده جنسی از کودک، شبیه سازی محیط های خطرناک است| روش‌هایی برای واکسیناسیون روانی کودک و نوجوان.

باید با کودکان صحبت کرد، معجزه‌ای در کار نیست و نمی‌توان چیزی را بدون بحث و صحبت کردن به کودک منتقل کرد. هدف این مسئله ترساندن کودک نیست، فقط باید او را آگاه کنید. در ادامه چند نکته در مورد واکسیانسیون روانی کودک و صحبت کردن در مورد سو استفاده جنسی بیان می‌کنیم.

تکنیک شبیه سازی و گفتگو با کودک را بیاموزید: فایل آموزشی صوتی پیشگیری از سو استفاده جنسی از کودک 

1- درمورد قسمت‌های بدن صحبت کنید

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
گفتگو با کودک، ابزار قدرتمند والدین هوشمند است. «آداب گفتگو با کودک» نیز یکی از مهارت‌های کلیدی هست والدین در تربیت صحیح فرزندانشان است. | چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟

اولین قدم در واکسیناسیون روانی کودکان صحبت کردن درباره قسمت‌های مختلف بدن و معرفی آنها به کودک است. در سنین پایین لزومی ندارد که کودک اسامی همه را بصورت واقعی بداند. سعی کنید از الفاظی استفاده کنید که کودک با آنها راحت باشد. هدف ما تنها راحتی صحبت در انتقال مفهوم است و او باید بتواند به راحتی و بدون استرس با شما صحبت کند.

پیشنهاد خرید: نحوه پاسخ گویی به سوالات جنسی کودکان

2- در مورد اعضای خصوصی بدن با او صحبت کنید

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟

به کودک خود اعضای خصوصی بدن را معرفی کنید و در مورد این صحبت کنید که کسی حق لمس کردن آنها را ندارد. نباید دیگران اجازه داشته باشند به راحتی به اندام تناسلی کودک دست درازی کنند. به او بگویید که اگر کسی همچین کاری را انجام داد باید شما را در جریان بگذارد تا با او برخورد لازم را انجام دهید.

والدین باید از نام صحیح دستگاه تناسلی کودک استفاده کنند. آموزش کاملی درباره نام‌گذاری صحیح دستگاه تناسلی کودک و مراحل شکل‌گیری هویت جنسی کودک تهیه شده که می توانید آن‌را از اینجا تهیه کنید.

3- با کودک در مورد حریم خصوصی‌اش صحبت کنید

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
حریم خصوصی تنها محدود به جسم کودک نیست و تجاوز به حریم خصوصی تنها تجاوز جنسی یا جسمی محسوب نمی‌شود. متاسفانه بسیاری از کودکان و نوجوانان، مورد تعرض کلامی و ذهنی و زمانی قرار می‌گیرند. والدین باید نسبت به این موضوع هوشمند باشند| چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟

به او توضیح دهید که کسی نباید بدن او را لمس کند، بدون اجازه او را ببوسد و از او عکس بگیرد. و مهم تر از همه کسی حق ندارد از او بخواهد بدنش را لمس کند و او را تشویق کند در حین بازی به دیگری دست بزند. خیلی از والدین این بخش دوم را در نظر نمیگیرند غافل از اینکه اغلب سو استفاده‌های جنسی از کودکان از همین نقطه شروع می‌شوند.

در مورد انواع حریم خصوصی، اقدامات و آگاهی های والدین در مورد آنها و آموزش اقدامات صحیح در مقابل متعرضان به حریم خصوصی بیشتر بدانید. در این فایل صوتی، آموزش های کاملی برای والدین و مربیان پرورشی گرداوری کرده‌ایم.

4- به کودکان بیاموزید که چیزی به نام راز وجود ندارد!

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
بسیاری از متعرضان، به کودکان می‌گویند که این مساله را همچون راز بداند و با والدینش مطرح نکند. غالبا این کار با تهدید به قتل یا آزار والدین هم همراه است و کودک در یک موقعیت سخت و پر تنش قرار می‌گیرد. کسی حق ندارد به کودک شما دستور بدهد و او یا والدین و اطرافیانش را تهدید کند. والدین باید در مورد اینکه چطور به کودک خود آگاهی بدهند، هوشمندانه رفتار کنند| چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟

بیشتر مجرمان به کودک می‌گویند که باید مسئله سو استفاده از آنها مخفی بماند، البته نه با این صراحت و آنها راهکار خود را دارند! ممکن است در غالب یک جمله دوستانه به کودک بگویند که من عاشق بازی کردن با تو هستم اما اگر به کسی بگویی که ما چه بازی می‌کنیم نمی‌توانم دوباره تو را ببینم. یا می‌تواند به حالت یک تهدید انجام شود، مثلا به او می‌گویند که این یک راز بین ماست، اگر به کسی بگویی همه فکر می‌کنند این کار انتخاب تو بوده و دختر/پسر بدی هستی و همه از تو متنفر خواهند شد. به بچه‌های خود آموزش دهید که تفاوتی نمی‌کند چه کسی به آنها می‌گوید، تنها باید بدانند در مورد بدن‌شان هیچ رازی وجود ندارد و همه چیز را باید به شما بگویند و شما آنها را قضاوت نخواهید کرد.

5- آموزش مهارت نه گفتن به کودکان و ترک محیط

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
نه گفتن، یک مهارت به شمار می رود. متاسفانه بیشتر انسان‌ها قادر به گفتن «نه» نیستند. نه گفتن ریشه در احنرام به خود و ارزشمندی فرد نسبت به خودش دارد. به کودکتان بیاموزید که با گفتن کلمه نه، ارزش‌های او خدشه دار نمی‌شود و همواره برای شما دوست داشتنی‌ترین است| چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟

برای کودکان مخصوصا کودکانی که سربه زیر و آرام و مودب هستند ممکن است یک سو تفاهم به وجود بیاید و آن این است که هرگونه مخالفتی با بزرگسالان بی‌ادبی است. به او بگویید اگر کسی قصد آزار او را داشت نباید تمکین کند و باید محیط را ترک کند. در صورتی که خواست او را مجبور کند بهتر است از دیگران کمک بگیرد و نباید اجازه دهد او را لمس کند.

6- خیال کودک را از طرف خودتان راحت کنید

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟

یکی از مهمترین بخش‌های واکسیناسیون روانی کودک و به طور کل واکسیناسیون روانی، نحوه درست ارتباط گرفتن و ایجاد اعتماد است. خیلی از کودکان از ترس قضاوت شدن و مورد سرزنش قرار گرفتن توسط والدین به آنها نمی‌گویند که چه اتفاقی افتاده است. مخصوصا کودکانی که والدین آنها را مدام سرزنش می‌کنند که «چرا نمی توانی از خودت در برابر آن کسی که تو را کتک زد دفاع کنی؟» بخاطر اینکه فکر می‌کنند این اشتباه و تقصیر آنها بوده که به آنها تعرض شده با والدین در میان نمی‌گذارند و این آغاز مشکلات بعدی آن‌ها است.

کمک به ایجاد جامعه امن با واکسیناسیون روانی کودکان

چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟
چطور کودک خود را واکسیناسیون روانی کنید؟

امنیت از حقوق کودکان است و آنها حق دارند در یک فضای سالم به بازی و شادی بپردازند. ما اجازه نداریم این حق را از آنها بگیریم و هرکس باید به سهم خود به داشتن جامعه سالم کمک کند. واکسیناسیون روانی کودکان تنها بخشی از سلسله کارهایی است که می‌توان برای حفظ امنیت جنسی کودکان انجام داد. ما باید موارد تجاوز به کودکان را به دستگاه‌های امنیتی مانند پلیس اطلاع دهیم. یک متجاوز به هیچ عنوان دست از کار خود نخواهد کشید مگر آنکه برخورد قاطعی با او صورت گیرد. نگفتن از تجاوز به کودکان تنها به آزادی یک مجرم کمک می‌کند و باعث می‌شود باز هم این کار را تکرار کرده و کودکان بیشتری را قربانی شهوت خود کند.

پیشگیری از سو استفاده جنسی از کودکان
به والدین و مربیان پرورشی محترم پیشنهاد می‌کنیم این فایل صوتی آموزشی را از تهیه کنند| پیشگیری از سو استفاده جنسی از کودکان

با افزایش آگاهی خود، نسل سالم و بالنده ای را تربیت کنید و فرزندانتان را در مسیر کمال و تعالی رشد دهید. تربیت چیزی فراتر از مراقبت از کودک و یا آموزش او است. نسبت به این موضوع اگاهی خود را بالا ببرید. بسته آموزشی پیشگیری از سو استفاده جنسی از کودک با آموزش دکتر علی نقی زاده توسط آموزش کاملی برای پیشگیری از سو استفاده جنسی به کودکان ارائه میدهد که می‌توانید از همین‌جا آن را تهیه کنید.

یک دیدگاه بگذارید

نام و نام خانوادگی*

وب‌سایت

دیدگاه