پوشش کودک و نقش مهم آن در تربیت جنسی کودکان

پوشش کودک و نقش مهم آن در تربیت جنسی کودکان

700 500 تیم تحریریه سایت

یکی از نیاز های اولیه ی هر انسان پوشش و لباس اوست. از دوران کودکی با لباس های مختلف شروع میشود و تا مرگ نوعی لباس را انتخاب کرده و به تن میکنیم. در واقع پوشش میتواند بیانگر خیلی از تفکرات باشد و به نوعی پوشش ما آیینه ای از افکار درون ماست. امروز میخواهیم در مورد اهمیت آن در تربیت کودک صحبت کنیم. جایگاه این موضوع در تربیت کودک بسیار بالا و مهم است. با ما در تحریریه ی سایت دکتر علی نقی زاده همراه باشید.

روانشناسی و تحلیل پوشش در تربیت جنسی کودک

روانشناسی و تحلیل پوشش در تربیت جنسی کودک

پوشش چیست؟

اولین سوالی که در ذهن ما ایجاد میشود این است که تعریفمان از این کلمه چه معنایی دارد. در واقع میتوانیم بگوییم پو‌شش هر نوع لباس، پارچه ای است که بدن توسط آن محافظت میشود و با توجه به جغرافیای محل سکونت و همینطور فصول سال میتواند تغییر کند همچنین هر نوع زیور آلات،خالکوبی،عینک و … علاوه بر آن لباس ها با فرهنگ هر منطقه در ارتباط هستند و همینطور میتوانند نشان دهنده ی یک نوع تفکر یا گرایش اجتماعی ، سیاسی باشند.

کاربرد های پوشش برای انسان ها

اساسا انسان ها با توجه به برتری نسبت به باقی جانداران همواره تلاش کرده اند تا به نوعی کرامت خود را بالا برده و به آن ارزش بیشتری ببخشند. از ابتدا انسان ها در هر منطقه برای خود پوششی انتخاب کرده اند و لخت انگاری در ادیان همواره نهی شده است. جدا از این مسئله لباس ها میتوانند در برابر تغییرات دما و آب هوایی، برخی میکروب ها و …. از بدن محافظت کنند. علاوه بر این بعنوان نماد ها و برخی تحرکات اجتماعی همیشه از پوشش استفاده شده و میتواند نشانه ی یک گروه یا نفر خاص نیز باشد.

نقش پوشش در روابط اجتماعی

پوشش و نقش مهم آن در تربیت کودکان

نوع لباسی که شما انتخاب میکنید بیانگر بخشی از تفکر شماست، این خواسته یا ناخواسته به افرادی که در برابر شما قرار میگیرند هم منتقل میشود. البته باید به این هم توجه کنیم که در تمام جوامع لباس هایی با فرم رسمی انتخاب شده اند که پوشیدن آن ها میتواند نوعی احترام به محیط و افراد حاضر در آنجا تلقی شود. شما اگر با یک پوشش رسمی به قرار ملاقات کاری بروید خیلی شرایط متفاوتی خواهید داشت تا زمانی که با لباس ورزشی به یک اداره ی دولتی مراجعه کنید!

در کنار گفته های بالا این امر هم مهم است که انسان ها ذاتا زیبایی پسند هستند و خیلی از افرادی که با آن ها معاشرت میکنند را از روی بخشی از ظاهر انتخاب میکنند و این در دنیای امروزه اجتناب ناپذیر است.

چه فاکتور هایی در انتخاب لباس کودک اهمیت دارند؟

پوشش و نقش مهم آن در تربیت کودکان

 • سایز لباس
 • جنس مرغوب
 • رنگ مناسب
 • همخوانی طرح لباس با سن کودک
 • تامین سلامتی کودک (گرما و سرما)

حق انتخاب کودک در لباس

فراموش نکنید یکی از مواردی که میتواند شروع استقلال کودک شما را نشان دهد انتخاب لباس هاست. کودک با داشتن در اختیار در انتخاب لباس میتواند به استقلال دست یابد و همینطور این کار نشانه ای از قدرت تصمیم گیری اوست. البته باید در نظر داشت که شما همواره باید با آرامش او را راهنمایی کنید، ممکن است او لباسی کامل نامناسب برای فصل تابستان را دوست داشته باشد در آن صورت باید برای او توضیح دهید که چرا نمیتواند آن را بپوشد.

تاثیر پوشش والدین در تربیت جنسی کودکان

در نگاه اول شاید عجیب به نظر برسد ولی نوع پوشش والدین کاملا در نحوه شکل گیری شخصیت کودک موثر است، باید بدانید که انتخاب لباس ها نامناسب توسط والدین میتواند باعث بروز بیداری زودهنگام جنسی کودکان شود. نباید لباس هایی که تحریک کننده هستند را جلوی کودکان پوشید و توجه کنید که این موضوع در غریضه ی انسان وجود دارد و میتواند آسیب های فراوانی را به روح کودک وارد کند.

آداب پوشش در نوجوانان

پوشش و نقش مهم آن در تربیت کودکان

یکی از مسائلی که باید در پوشش نوجوانان به آن توجه کرد این است که یک لباس باید کاملا دربرگیرنده ی شخصیت موجه فرد باشد. خیلی از لباس ها شاید زیبایی اندکی داشته باشند اما باتوجه به خط قرمز های فرهنگی و اجتماعی پوشیدن آن ها در جامعه درست نیست. در کنار آن خیلی از پوشش ها در نوجوانان میتواند درگیرکننده ی نیروی جنسی نوجوان باشد، لباس های تنگ میتواند هم از نظر روحی و هم جسمی به نوجوان آسیب بزند . در ادامه نکاتی را مطرح خواهیم کرد:

فاکتور های لباس مناسب نوجوانان

 • رنگ مناسب
 • اندازه ی مناسب و چسبنده نبودن
 • فرهنگ لباس درخور نوجوان باشد
 • طرح مناسب
 • جنس مرغوب

لباس های کودکان و امنیت جنسی

باید توجه کرد که لباس های کودکان در عین استفاده از رنگ های شاد و طرح های زیبا نباید نمایانگر اندام های جنسی آن ها باشد،کودکانی که از لباس های تحریک کننده جنسی استفاده میکنند و مخصوصا در دختر ها میتواند باعث افزایش ریسک تعرضات و تجاوزات جنسی در جامعه شود. در عین حال توجه کنید که کودکان حتما از لباس زیر استفاده کنند زیرا عدم استفاده از آن میتواند باعث تحریک اندام جنسی و بیداری زودهنگام آن ها شده و یا با تعرق و …. باعث ایجاد عفونت و بیماریی های مختلفی شود .

نقش منفی آرایش ظاهری و جنسی در کودکان

هر کودک با پوشش و ظاهر اصلی و کودکانه ی خود جذاب و زیباست، خیلی از مادر ها کودکان را مانند خود آرایش میکنند و یا با استفاده از جواهرات و تزئینات اضافی و غیرمعمول سعی در تغییر ظاهر آن ها دارند. بهتر است بدانید شخصیت کودک درحال شکل گیری است و نباید با او رفتاری کرد که با این تصور که زیبایی او در درجه ی اول برای همه اهمیت دارد بزرگ شود و زیبایی غیر طبیعی برای او تبدیل به یک ارزش غلط شود. یک پوشش کودکانه و غیرجنسی میتواند بهترین هدیه در تربیت شخصیت کودک باشد.

پیشنهاد خرید: بسته آموزشی روانشناسی پوشش در تربیت جنسی کودک و نوجوان

روانشناسی و تحلیل پوشش در تربیت جنسی کودک

مهمترین سرفصل های فایل صوتی روانشناسی و تحلیل پوشش در تربیت جنسی کودک

تا اینجا با بخشی از مواردی که در بحث پوشش کودک و نوجوانان اهمیت دارد آشنا شدید. درصورت تمایل میتوانید بسته آموزشی دکتر علی نقی زاده را تهیه کنید تا با مطالب علمی و ارزشمند بسیار زیادی در حوزه پوشش آشنا شوید. این بسته آموزشی در قالب یک پادکست آماده شده و شامل 19 دقیقه آموزش در مورد روانشناسی پوشش است.

ویژگی های این بسته آموزشی دکتر علی نقی زاده:

 • مطالب دسته بندی شده و علمی
 • بر اساس اصول روانشناسی و منطبق با فرهنگ غنی ایرانی
 • کاملا کاربردی و قابل اجرا
 • قابل استفاده توسط والدین برای نوجوانان و کودکان
 • قابل استفاده برای مربیان و …

برای تهیه ی این بسته میتوانید لینک زیر استفاده کنید.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره امتیاز 5٫00 براساس 1 رأی
*نام شما
ایمیل شما
*روز
*تعداد افراد
*قابلیت ها
Telephone*