آموزش حفاظت از بدن و حفظ حریم خصوصی کودکان

آموزش حفاظت از بدن و حفظ حریم خصوصی کودکان

1050 518 تیم تحریریه سایت

آموزش حفاظت از بدن و حفظ حریم خصوصی کودکان: شاید خبرهای ناگواری در خصوص تعرض جنسی و از بین رفتن حریم خصوصی کودکان در ایران و حتی جهان به گوش شما رسیده باشد و باعث شود ترس از ناامنیِ فضای زندگی و تحصیل و رشد کودکان‌تان در وجودتان ریشه‌دارتر شود. ترسی که ناخودآگاه به کودکان نیز منتقل شده و آنها را نسبت به دنیای پیرامون‌شان بدبین و هراسان می‌کند.

آموزش حریم خصوصی به کودکان و نوجوانان

تصویر کاور فایل صوتی آموزش حریم خصوصی به کودکان و نوجوانان

اما چطور حریم خصوصی کودکان و فرزندان خود را حفظ کنیم؟

در جهانی که در بسیاری موارد آسمانش در همه جا کم و بیش یک رنگ است، چطور می‌توان کمتر آسیب‌پذیر بود؟ چطور می‌توانیم از آسیب‌های احتمالی که ممکن است به جسم بی‌گناه و روح سفید کودکان‌مان وارد شود جلوگیری کنیم؟

اگر بدانیم که بر اساس شواهد، درصد قابل توجهی از تعرضات جنسی به کودکان از روی ناآگاهی آنها بوده است، آیا ارزش این را ندارد که به عنوان یک پدر، یک مادر، یک معلم یاد بگیریم که چگونه کودکانِ آگاهی تربیت کنیم؟

والدین چطور مهارت حفاظت از بدن را به کودکان آموزش می دهند؟

ما اغلب به کودکان‌مان نحوه حفاظت از خود را در شرایط مختلف آموزش می‌دهیم و از این طریق آنها را نسبت به خطرات احتمالی ایمن می‌کنیم. مثلا هنگام عبور از خیابان به آنها یاد می‌دهیم که ابتدا خود را به خطوط عابر پیاده برسانند، سپس منتظر شوند تا چراغ عابر پیاده سبز شود و بعد با نگاه کردن به طرفین خیابان و اطمینان از عدم تردد وسایل نقلیه از خیابان عبور کنند. و یا به آنها می آموزیم که آتش خطرناک (جیز!) است و در صورتی که به آن نزدیک شوند، دچار سوزش خواهند شد.

اهمیت آموزش حریم خصوصی به فرزندان

والدین با انجام کارهایی از این قبیل به فرزندان‌شان «محافظت در برابر خطرات خارجی» را آموزش می‌دهند. اما موضوعی که شاید در دنیای امروز بیش از عبور از خیابان و یا تماس با آتش برای کودکان اهمیت داشته و نیازمند اقدام جدی از سوی والدین و نهادهای آموزشی است، «آموزش حفاظت از حریم جنسی» کودکان و فرزندان است. بنا به گزارش منتشر شده از سوی CDC (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری) از هر 6 کودک پسر 1 نفر و از هر 4 کودک دختر نیز یک نفر قبل از سن هجده سالگی مورد تعرض جنسی قرار می‌گیرد که تنها 10 درصد مجرمان افراد غریبه و در کمال تعجب 23 درصد آنها کودکان بوده‌اند!

هشدار به والدین در خصوص آموزش حفظ حریم خصوصی کودکان

شواهد نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان بی‌گناهی که مورد تعرض جنسی قرار گرفته‌اند، آگاهی چندانی نسبت به بخش‌های مختلف بدن خود و حفظ مرزهای آنها نداشته‌اند. همچنین این کودکان بدون اجبار و تنها از سر ناآگاهی یا کنجکاوی قربانی تعرض شده‌اند. از طرفی به دلیل اینکه هیچ‌گاه در مورد برخی از بخش‌های بدن خود با کسی صحبت نکرده و همواره هنگام صحبت درباره آنها با پاسخ‌هایی چون «بده!» «زشته!»، «عیبه!» و یا اتهام به بی‌ادبی مواجه شده‌اند، در صورت بروز این اتفاق ناگوار نیز سعی در پنهان کردن آن داشته‌اند.

پیشنهاد خرید: فایل صوتی آموزش حریم خصوصی به کودکان (مربی: علی نقی زاده)

ناآگاهی والدین در آموزش حفظ حریم خصوصی به کودکان چیست؟

برخی پدر و مادرها تصور می‌کنند که این آموزش به معنی تفهیم ریزترین مسائل جنسی و توضیح مفهوم تعرض جنسی از سنین پایین برای کودکان است و طبیعتا صحبت کردن در زمینه‌های مذکور برای آنها آسان نخواهد بود. گروهی از والدین درست برعکس دسته اول، معتقد به مسکوت نگه داشتن این موضوع و عدم شفاف سازی در این زمینه هستند. آنها معتقدند آگاهی کودک نسبت به جسم و بخش‌های خصوصی بدن او باعث ایجاد احساسات خاص و کنجکاوی در وجود وی شده و به این معضل دامن خواهد زد!

برخی دیگر از شیوه ترساندن کودک نسبت به هر گونه تماس فیزیکی با دوستان خود و یا با جنس مخالف خود استفاده می‌کنند که اثرات مخرب خود را در آینده کودک نشان خواهد داد. گروهی دیگر با علم به این معضل اجتماعی، کودکان خود را شدیدا کنترل کرده و از این طریق می‌خواهند احتمال بروز خطر را به حداقل برسانند. در صورتی که مگر حقیقتا می‌شود در تمام لحظه‌های زندگی کودک حضور داشت و او را زیر نظر گرفت؟

این روش‌ها ممکن است در یک بازه زمانی کوتاه موثر باشد اما اثرات منفی جانبی در پی خواهد داشت و نهایتا راه گشا نخواهد بود. نکته‌ای که لازم است در اینجا اشاره شود این است که همه ما می‌دانیم که دوچرخه سواری می‌تواند برای کودک ما خطرناک باشد و به او آسیب بزند. و طبیعتا هیچ یک از ما به آسیب دیدن فرزندمان راضی نبوده و نیستیم. اما دوچرخه سواری از تفریحات رایج میان کودکان است.

چاره چیست؟ آیا چاره این است که ساعت‌ها برای فرزندمان از آسیب‌های دوچرخه و تمام کودکانی که با دوچرخه سواری دستشان زخم شده و پایشان شکسته و جانشان را از دست داده‌اند بگوییم تا شاید او از این بازی منصرف شود؟ یا همیشه بر روی دوچرخه او چرخ کمکی نصب کنیم که مبادا تعادلش را از دست بدهد و بیفتد و دست و پایش زخمی شود؟ یا هر جا دوچرخه‌ای بود، چشم او را ببندیم و نگذاریم دوچرخه کسی را ببیند و دلش بخواهد؟ نه. اینها چاره نیست!

ما فرزندمان را در کلاس دوچرخه سواری ثبت نام می‌کنیم و تا جایی که لازم است اجازه می‌دهیم با چرخ‌های کمکی دوچرخه سواری کند و در نهایت کلاه ضد ضربه‌ای برای او تهیه می‌کنیم و می‌گذاریم در یک سطح معمول با دو چرخ براند. (و البته این بدان معنا نیست که پس از آموزش‌های لازم و تهیه کلاه ایمنی او را رها می‌کنیم تا در سراشیبی‌های تند حرکت کند!)

روش درست حفظ حریم خصوصی کودکان

باید بدانیم که هیچ روشی مانند «آگاهی بخشی» و «آموزش» از کودکان ما در برابر خطرات محافظت نمی‌کند. ما می‌بایست با کودکان‌مان در مورد بدن‌شان، در مورد عملکرد هر قسمت، در مورد خصوصی بودن برخی قسمت‌های بدن، در مورد نام واقعی هر قسمت و… صحبت کنیم و این کار می‌بایست از زمانی که کودک زبان به سخن می‌گشاید به مرور زمان انجام شود. برای این کار روش‌ها و تمرین‌های مختلفی وجود دارد که در مطالب بعدی حتما به آنها خواهیم پرداخت.

اما چیزی که در خصوص تربیت جنسی کودک و حفظ و صیانت از حریم خصوصی کودکان واضح است این است که:

  • کودک ما حق دارد نسبت به بدن خود، نسبت به ابعاد مختلف آن آگاه شود.
  • حریم خصوصی خود و بخش‌های مختلف بدن خود را بشناسد.
  • و بتواند در مورد قسمت‌های مختلف جسم خود به راحتی حرف بزند.

والدین نقش و وظیفه حیاتی و موثری در آگاهی بخشی در حوزه حریم خصوصی کودکان دارند و این آگاهی تا قبل از ورود به مدرسه، تنها و تنها بر عهده والدین است! باید بدانیم که آگاهی دادن در مورد قسمت‌های مختلف جسم و حریم خصوصی، تنها راه عاقلانه جلوگیری از آسیب‌های جنسی به کودکان است.

این مطلب مقدمه‌ای درباره موضوع حریم خصوصی و اهمیت آن بود. اما به شما والدین و یا مربی پرورشی گرامی قویا توصیه می‌کنیم در خصوص حریم خصوصی، ابعاد آن (کلامی، جسمی، ذهنی و… ) انواع تعرض ها، آموزش نه گفتن به کودکان و سایر مباحث مهم آموزش حریم خصوصی به کودکان بیشتر مطالعه کنید.

آموزش حریم خصوصی به کودکان و نوجوانان

آموزش حریم خصوصی به کودکان و نوجوانان

ما پیشنهاد می‌کنیم از فایل صوتی کاملی که در زمینه آموزش حریم خصوصی کودکان توسط آقای علی نقی زاده تهیه شده است، استفاده کنید.

تک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره امتیاز 4٫80 براساس 5 رأی
*نام شما
ایمیل شما
*روز
*تعداد افراد
*قابلیت ها
Telephone*